Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
4 YÖNÜN ŞİFA TÜYLERİ « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

4 YÖNÜN ŞİFA TÜYLERİ

 KARTAL TÜYÜ – BAYKUŞ TÜYÜ – KUZGUN TÜYÜ – ŞAHİN TÜYÜ

Bir tüy içerdiği büyüsel özelliklere bağlı olarak belirli bir amaç için seçilir.Bu da tüyün alındığı kuşun ruhsal özelliklerine bağlıdır.Terleme Kulübesinde Kartal Tüyü Doğuya—Baykuş Tüyü Güneye—Kuzgun Tüyü Batıya—Şahin Tüyü de Kuzeye—olmak üzere,dört ayrı kuştan alınan dört tüy dört yöne doğru yerleştirilir.Bu tüyler ,Terleme Kulübesinin arınma ve dua için güçlü bir yer olmasına yardım etmek üzere ,titizlikle orkestra edilmiş bir enerji simyası yaratarak,dört yönün sembolik özellikleriyle tınlar.

KARTAL TÜYÜ

Kartal, gözleri çok keskin ve çok yükseklerde uçabilen bir kuştur. Bu nedenlerden dolayı, dualar onunla Yüce Ruh’a kadar taşınabilir. Şifacı Şamanların, Şeflerin, Savaşçıların bir onur madalyası gibi taktıkları Kartal tüyleri Kızılderili kültürünün en bilinen işaretidir. Doğu’nun Ruhsal Koruyucusu olan Wabun altın kartalla temsil edilir. Onun altından tüyleri, gün doğumunun ışıklarını ve her günün yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen bilgeliği temsil eder.

BAYKUŞ TÜYÜ

Bazılarının "Ölüm Belirtisi" diye korktukları baykuş; bilgelik, algı ayırt etme ve hileyi anlama özelliklerinin öğreticisi olarak düşünülür. Baykuşlar,güçlü birer düş görü getiricisidirler.T üyleri başka kuşların tüyleriyle karışmamalı ve sorumsuzca kullanılmamalıdır çünkü Şifaları çok güçlüdür. Kırmızı bir beze sarılan baykuş tüyü şifasının,böylece diğer enerjilerden uzak tutulacağından ve etkisini koruyacağından söz edilir. Bazı Kızılderililer baykuş tüyüne dokunmazlar. Kadim dişil gizemlerle ilişkili olduğundan, Şifasının çoğu gizlidir. Eğer yanıt istiyorsanız, baykuş tüyünün kullanıldığı törenlere katılın ama alacağınız yanıtlar yüzünden değişmeye de kendinizi hazırlayın. Baykuş paradoks ve gizin; yaşam ve ölümün, dinlenmenin, dişiliğin, karanlığın ve bilinmeyenin öğretmenidir.

KUZGUN TÜYLERİ

Hemen hemen bütün Kızılderili halklarının kara tüylü kuzgun hakkında efaneleri vardır. Bu öykülerin çoğunda kuzgun,başlangıçta beyaz tüylüdür ancak ceza ya da tehliklerin sonucunda rengi değişir. Birçok öyküde kuzgun , insanoğluna bir biçimde yardım etmekteyken renk değiştirmesiyle resmedilir. Bazıları için uğur,bazıları için uğursuzluktur. Bazıları onları kara yağmur bulutlarının getiricisi olarak anarken, bazıları ise onları bu bulutları uzak tutmaktan sorumlu tutar. Doğa ile insan arasındaki "dengenin kuşu" olarak düşünülür. Tüyleri doğal dünya ile daha bütünsel bir ilişki kurmayı başarmak için kullanılabilir.

ŞAHİN TÜYÜ 

Kartal gibi şahin de uzakları görebilme ve yükseklere uçabilme yeteneğiyle bilinir. Bu nedenle "Ruhun Habercisi" olarak adlandırılır. Kızılderililer için kırmızı kuyruklu şahin özel bir önem taşır. Pueblo’lar onlara "Kırmızı Kartallar" derler. Tüyleri, aynen kartalda olduğu gibi, iyileştirme törenlerinde kullanılır. Güneybatı Amerika halkları şahin tüylerini yağmur getirmek için kullanırlar. Şahin Şifası;   uyumu,açık görüşlülüğü, uzak görüşü, liderliği, temkini ve iyimserliği öğretir.

DİĞER TÜYLERİN RUHSAL ÖZELLİKLERİ

ÇALIŞMA: TÜYLER, ŞİFA MALZEMESİ OLARAK NASIL KULLANILIR?

Ay ile özdeşleştirilen dalgıç kuşunun tüyleri yaratıcılık ve delilik getirebilir. Dalgıç kuşları sadece bir mevsimlik çiftleşme için değil de ömür boyu bir arada olduklarından dolayı sadakatin de sembolüdürler.

Tepeli Akbaba, çöpçü olarak anılır. Akbaba tüyleri , negatif enerjileri atmak için kullanılabilir. Kar Kazı Tüyü ,  denge ve birlik getirebilir.

Karga Tüyü, büyülü güçlere danışmak içindir.

Kuğu Tüyü, süptil dişil enerjileri getirir.

Papağan Tüyü, Canlı renkleriyle eğlenceyi ve harikaları getiricidir.

Hindi bazen "Yer Kartalı" ve "Hediye Dağıtıcı" olarak adlandırılır. Kartalın ruhsal düzeyde sağladığını, o da fiziksel düzeyde sağlar. Hindi tüyleri bolluğu artırmak için kullanılabilir.

Bir iyileştirme kuşu olan küçük Arı kuşu , berraklığı ve bir şeylerin "Bir şeylerin kalbine girmeyi" temsil eder. Onun tüyleri eski yaraları temizlemek ve eski sorunlara yeni çözümler getirmek için kullanılabilir. O, insanlar arasındaki bir yarayı kapatabilir. O, bir cesaret ve azim öğretmenidir.

Ağaçkakan bir davulcudur.Böcekleri dışarı çıkarmak için ölü ağaç dalları üzerinde davul çalar. Onun kan kırmızısı tüyleri , Savaş Ruhlarıyla özdeştir. Dua sopaları üstüne takılmış kırmızı tüyler, insan ya da ruhsal düşmana karşı savaş adağı gibi düşünülür.Ağaçkakan müzik ,eğlence ,beslenme , cesaret ve koruma öğretir…

 

BİR ŞİFA TÜYÜ" BULMAK Kızılderili olmayan insanların kendilerini tüylerle donatmaları genelde hoş görülmez. Ama isteyen herkes ,tüyleri günlük yaşamda değişik şekillerde kullanarak etkilerini görebilir.

 Elbette siz kaplumbağa Adası İnsanlarının geleneksel olarak kullandıkları türden egzotik kuş tüyleri bulamazsınız ama bu engeli bir fırsata dönüştürmek hiç de zor değildir. Kendi yörenizdeki kuşları öğrenin. Belki bir süre sonra, belirli bir kuşun şarkısını duyacaksınız ya da çok ilginizi çeken bir kuş tüyü bulacaksınız. Belki rüyanızda bir kuş görecek, belki de yolda ya da ormanda ölü bir kuş bulacaksınız. Bu tüy,size hangi yolla gelirse gelsin, onu hafifçe suyla yıkayınız. Kuş tüyleri yapısız olduğu için zor bozulurlar. Eğer bu tüy ikiye ayrılmışsa, küçük bir tüy bulup ona yapıştırın. Bu ,onun gücünü her zaman koruyacaktır, aksi taktirde gücü dağılacaktır.

Bir Doğan ya da Şahin Tüyü arabanın güneşliğine konulduğunda görüş gücünü artırır ve koruma sağlar. Şapkadaki ya da küpedeki tüy ruhsal bir niyetle kullanıldığında , kozmetik amaçlı olmaktan çıkar. Belirli tüyleri kullanıp onlara odaklanarak belirli düşüncelere dalma , iyi sonuçlar doğurabilir. Örneğin , eğer ruhsal iç görüye ihtiyacınız varsa kartal tüyüne odaklanarak meditasyon yapabilirsiniz. Eğer daha pratik bir yardıma ihtiyacınız varsa, hindi tüyü taşıyabilirsiniz. Şimdi gelin,Tüy şifasının en basit uygulamalarını görelim.

 BİR "RÜYA BOHÇASI" BAĞLAMA

Sadece yukarıda adları anılanların değil bütün kuşların kendilerine özgü Şifa güçleri vardır. Mutlaka, sizin bölgenizde de bunları ifade eden eski gelenekler, inanışlar vardır."Rüya Bohçası" rüya görmeye yardımcıdır. Bir ip veya cisimle biraraya getirilen çeşitli tüyler, bir bezin içine konurve uyurken başucuna yerleştirilir. Gece kuşu olan baykuşun düş alemiyle bağlantısı vardır; dolayısıyla onların tüyleri rüya bohçasında sık sık kullanılır. "Ruhun Habercisi" olan şahinin tüyleri de bu amaçla kullanılabilir. Rüya Bohçası,ihtiyacı olan Şifayı insana çekebilen bir çeşit ruhsal mıknatıs haline gelebilir. Başınızın üstünde rüya bohçasıyla uyurken gördüğünüz düşleri, bir deftere kaydetmek yararlı olabilir.

 

GezginDil Siyah Kurt

 

 

1 comment to 4 YÖNÜN ŞİFA TÜYLERİ

Leave a Reply