Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
DA VİNCİ UYKUSU… « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

DA VİNCİ UYKUSU…

Türkçe karşılığı ile "Da Vinci Uykusu "nun diğer adı, "Polyphasic sleep " yani "Çok fazlı uyku "dur. Meğer bizler günün belirli saatini uykuya ayırdığımızda "Monophasic" (tek fazlı) uyuruz. Buna karşı "Uberman Uyku Sistemi" de denilen uyumada, her dört saatte bir 20 dakika uyuduğunuzda, günde 2 saat uyuyarak, vücudun uyku gereksinimini karşılarız.

Normal tek fazlı uykuda, uykunun çeşitli aşamaları ertesinde "Derin uyku "ya çok zaman harcanılarak geçilir. Oysa çok fazlı uykuya vücut alışınca, hemen derin uyku başlar. Bu çok fazlı uykuyu yaşam biçimi halinde benimseyen ünlüler arasında Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson, Napoleon, Thomas Edison, Nikola Tesla ve Winston Churchill de vardır. Açık denizde uzun süreli yarışlara giren sporcular da, astronotlar da, ABD Deniz Piyadeleri de çok fazlı uyurlar.
İlk birkaç haftalık sancılı dönem ertesinde beyin kendini bu sisteme uydurmaya başlar. Yani birkaç hafta dayanmak gerekir.

DENEYENLER ANLATIYOR :

Çok fazlı uykuyu deneyenlerden bazıları, her yatağa girdiklerinde 20 dakika yerine birkaç saat uykuya daldıklarından yakınıyor, bazıları da "Her boş kaldığımda bir şeyler yiyesim geliyor, karnım acıkıyor" diye kilo almaktan şikâyet ettikleri biliniyor..

Neticede yeni bir yıla "Da Vinci Uykusu"nun ne olduğunu da bilerek gireceksiniz. Bu arada Bush, Clinton, Reagan, Nixon, Kennedy, Truman gibi ABD başkanlarının "Biphasic" yani iki fazlı uykucular oldukları, hem uyudukları, hem de uyukladıkları bilinir.

Ne dersiniz? Bu konu bizim iç siyasetin kısır döngülerinden daha ilgi çekici değil mi? Ömrünüzün üçte birini uyuyarak ziyan etmek yerine, çok ve sık uyuklayıp, daha fazla uyanık yaşamak tercih edilemez mi?

Ama bu durumda da Yahya Kemal”in;

"Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar

Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar

Bir hazzı tükenmez gece sanmakla zamanı

Görmezler ufuklarda şafak söktüğü anı".

dizeleri anlamını kaybedecektir…

 

 

den

 

 

Leave a Reply