Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
KETEN TOHUMU… « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

KETEN TOHUMU…

 Son yıllarda moda olan, keten, ısırgan, tere, çörekotu gibi tohumların, günlük tüketim alışkanlıklarındaki artışı ile keten tohumu ticari anlamda da büyük bir “pazar payına” sahip oldu. Tabi bu payın bir kısmı, sadece "ticari kazanç amaçlı", bilinçsiz üretim ve satış anlayışı ile "öğütülerek ambalajlanmış" keten tohumları ve ısıl işlem görerek üretilen keten tohum yağlarından oluşuyor. Hem de bu öğütülmüş keten tohumları ne yazık ki, farmakognozi eğitmi almış "eczacıların gözetiminde" eczanelerde de satılıyor!

Oysa keten tohumunun öğütüldükten sonra "24 saat içinde tüketilmesi" gerekiyor, aksi takdirde toksik etki göstererek, vücuda fayda değil, zarar veriyor! Keten tohum yağı da vitaminlerini koruması ve aynı şekilde toksik etkiye sebep olmaması için, soğuk sıkım yöntemi ile sıkıldıktan sonra, yedi santigrat derecenin üstünde ısıya maruz kalmadan muhafaza edilmesi gerekiyor!  Peki ama durum böyle iken ilgili Bakanlıklar neden ve nasıl bu üretime ve satışa onay veriyor?

 ***

Hem besliyor, hem yaraları iyileştiriyor, hem de güç ve enerji veriyor !  

Yaz aylarında, giysi olarak vücudumuzda rahatlığını yaşadığımız keten kumaşının hammaddesi olan keten tohumu, beslenmemiz için de “hayati önem” taşıyan besin maddelerinden “Omega-3” yağ asitlerine sahip bitkisel besin kaynaklarının “başında” geliyor.

Keten tohumu öyle yumuşacık bir tohum ki,  elinize aldığınızda o yumuşaklığı önce parmaklarınıza huzur veriyor. “Tane” olarak salatada veya yoğurtta kullanırsanız bağırsaklarınıza rahatlık veriyor. Taze olarak “öğütüp” kullanırsanız içerdiği Omega-3 yağ asitleri ortaya çıkarak beyninizi besliyor ve hem depresyon derdine çare oluyor hem kronik hastalıklara set koyuyor. Yine taze olarak “öğütüp”, “gerçek doğal” bal ve “yeni kırılmış” ceviz içi ile karıştırarak kullanırsanız, hem enerji vererek dinamik bir hayat sürmenizi sağlıyor hem de afrodizyak etki gösteriyor! Tanelerini 8-10 saat soğuk suda bekletip, içeceğiniz zaman hafif ılıttıktan sonra, süzüp suyunu içtiğinizde göğsünüzü yumuşatıyor ve soğuk algınlığına iyi geliyor. Çıbanlara karşı, lapasını kullandığınızda derdinize derman oluyor. Soğuk sıkım keten tohum yağını, romatizmal ağrılara sürdüğünüzde, ağrıyı dindiriyor, cilt çatlaklarına masaj yaptığınızda cildinizi güzelleştiriyor… Kısaca marifetleri saymakla bitmiyor.

 Etken maddeleri neler?

 % 3-6 müsilaj, % 30-45 sabit yağ ( %36-50’si linolenik asit ve % 23-24’ü linoleik asit), % 25 protein, % 0,1-1,5 siyanogenetik glikozitler (linamarin ve diglikoziti ve diglikoziti linustatin, lotaustralin ve diglikoziti neolinustatin), iridoit.

 Yan etkileri ne, kullanırken neler dikkat edilmeli?

  • *Diğer ilaçlarla aynı zamanda kullanılmamalıdır, enzimleri geciktirir.
  • *Olgunlaşmamış tohumlar kullanılmamalıdır, toksik olabilir.
  • *Tohumlar, en az 10 misli sıvıyla alınmazsa bağırsak tıkanmasına neden olabilir.
  • *Kilo problemli kişilerin tohumları, 100 gramının 470 kcal enerji vermesi nedeni ile parçalanmamış olarak (örneğin, salata, yoğurt, ekmekle) alması gerekir
  • *Fazla miktarda alınırsa akut abdominal ağrı (örneğin, apandisit) yapabilir.

 

Bitkisel Omega-3 kaynağı

Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın, yeni çıkan “Doğru Beslenmenin Başucu Kitabı” Taş Devri Diyeti’nde, “balık yağı” bölümünde, bitkisel Omega-3’ü en çok bulunduran besin maddesi “keten tohumu” olduğu dile getiriliyor. Balıklar yaşlandıkça ağır metal ve toksin yükleri arttığı için bebek ve hamilelere çok az balık tüketmeleri veya hiç tüketmemeleri, bunun yerine bitkisel kaynaklı Omega-3 tüketmeleri öneriliyor.

Kitabın “osteoporoz” ve“menopoz” bölümlerinde, menopozda görülen “östrojen azlığında” günde 2-3 çorba kaşığı “yeni çekilmiş” keten tohumu tüketilerek, osteoporozdan (kemik erimesi) korunmanın mümkün olduğu da açıklanıyor.  

Prof. Aydın, “Omega-3 yağları ısıtıldıkları zaman çabuk oksitlenirler ve besin değerleri azalır. Bu nedenle balık yağları soğuk olarak tüketilirler. Aynı şey keten tohumu için de geçerlidir. Keten tohumu kahve değirmeninde öğütüldükten sonra, soğuk yemeklere, yoğurda veya salatalara serpilerek yenilir. Öğütüldükten sonra en geç 24 saat içinde tüketilmelidir. Aksi halde besin değeri düşer. Keten tohumu tane olarak da alınabilir. Çiğnenmeden su ile yutulursa daha iyi olur. Fakat bir tatlı kaşığı keten tohumunu birden ağza alıp çiğnemeye çalışılmamalıdır. Çünkü fazla su tuttuğu için ağıda hemen şişer ve boğulma riski doğurabilir” diyor. 

Keten tohumu lapası nasıl yapılır?

Sıcak lapa: İhtiyaç olan bir miktarda keten tohumu dövülür veya öğütülerek un haline getirilir. Bir cezvede su kaynatılır ve kaynamakta olan suya azar azar un haline getirilen keten tohumu konarak diğer taraftan da karıştırılır. Pelte haline gelinceye kadar hafif ateşte karıştırılıp indirilir.

Soğuk lapa: İhtiyaç olan bir miktarda keten tohumu dövülür veya öğütülerek un haline getirilir. Üzerine azar azar oda sıcaklığında su konarak lapa kıvamına getirilir.

Keten tohumu lapası, zatürre, bronşit hastalıklarında, içi boşalması istenen çıban, kör çıban ve şişler üzerine konur. Lapaların her çeşidi bir keten bez veya gazlı bez arasında kullanılır. Ancak, içi boşalması istenen çıbanlar ve şişler üzerine doğrudan uygulanır.


den

 

 

Leave a Reply