Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

KIZILDERiLi MiLLETLER VE TOPLULUKLARI

Şamanizm Şaman isimli  kişiler tarafından "deneyim" olarak ifade edilir. Bazı anlamlarına göre Şamanizm ruh, dünya ve insanlar arasında Şaman kişiler vasıtasıyla bağlantı kurabilen bir inançtır. Çoğu Kızılderililerde ise Şaman  tıp’da bilgili kişiler olarak kabul edilirler, ruhlarla bağlantı kuran kişiler olarak değil.

Batı ve Orta Sibiryalı yerli milletler Şaman’a Kam derler. Türkî milletlerde Şamanizim = Kam’cılık olarak tanınır.

Kızılderililer, Şamanların ruhları vasıtasıyla dünya bağlantılarını bekleyen kişiler değildir. Tek tanrıya inanırlar. Fakat onların inancında baba-oğul-kutsal ruh şeklinde bir inanç ve kilise yoktur. Onun için kendi dinlerine "KIZIL YOL" derler.

Halklar; bölgelere göre farklı kültürlere sahiptir. Her birinin farklı dili ve simgeleri vardır. En önemlisi "Kartal Sopasıdır". Bu  üzerinde kartal tüyleri dizilmiş olan bir sopadır.

Kızılderili halklar zaman içinde çok fakirleştirildiler. En fakirleri:  ABD, kanada ve Meksika’da olanlardır.

Kültür ve medeniyetlerinin sistemli bir şekilde yok edilmesi çalışmaları sonucunda; alışık oldukları doğal yiyecekler yok edilerek, modern dünyanın işlem görmüş besinlerine mecbur bırakıldılar. Neticede bu topluluklar da diyabetik, obesite, göz ve iç organ hastalıkları çeken insanlar oldular.

ABD ve Kanada Kızılderililerin haklarını gözeten sözde tasarılar oluştururken, Onların haklarını daha da çiğnetecek sorunların yaratılmasına sebep oluyorlar. Oysa ki onların zaten var olan bir düzenleri ve çözümleri mevcuttu. Onlar kendilerine  en uygun olan yolu onbinlerce sene evvel bulmuşlardı.

YAŞAM ŞEKLİ:

Anishinabek ve Hodnasonee  gibi Kızılderili miletlere ait klanlar vardır. Bunlar  bir topluluk içinde 7 klandan oluşur  ve her kes bir klan dahildir. Anishinabek dilinde klan dodem demektir. Avrupalıların totem kelimesi oradan geldir. Her klan, (dodem) totem, bir  iş yapar. Yedi klan (dodem): leylek, dalgıç kuş, ayı, geyik, kartal, gelincik, ve balık’tır.

Leylek ve dalgıç kuş klanlardan şefler seçer. Eğer milletin leylek klandan seçtiği şef  yorulduysa  dalgıç kuş klandan birini şef seçerler,  yok dalgıç kuş klanındaki seçilen şef  yoruldu ise tekrar leylek klanından seçim yapılırdı.

Ayı klanındaki  kişiler köylerin dışında durur ve toplumu korur ve doğadan ilaç getirirlerdi.

Geyik klanındakiler  ise toplumda barışı sağlarlardı. Kartal klanı ise din adamlarıydı.

Gelincik klanını  işçiler ve askerler teşkil ederdi.

Kaplumbağa klanı Balık klanının  başıydı ve balık klanı öğretmenlerdi.

Artık Klan düzenini zamanımızda çok az Kızılderili uyguluyor.

(devam edecek)

den

Leave a Reply