Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
PEKMEZ « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

PEKMEZ

 

Üzüm, incir, dut gibi tatlı meyvelerin ezilip kaynatılması ile elde edilen bize has koyu ve tatlı bir şuruptur

Üzümden yapılanı tatlı, duttan yapılanı hafif acımsı olur.  Adana, Elazığ, Nevşehir ve Zilede yapılan pekmezler en meşhurlarıdır.

Pekmezlik üzümler, çiğneme, havan ve pres  gibi çeşitli şekillerde sıkılır ve suları elde edilir. Ekşi olan bu şıra 50-60 derecede 10-15 dakika kaynatılıp içine pekmez topağı  eklenir. Beyaz renkli olan bu toprak üzümler daha ezilmeden işleme dahil edilmelidir. Bu işleme kestirme adı verilir. Toprak katma işlemiyle şıranın durulması, çökelti oluşturması ve üzümden gelen ekşiliğin alınması sağlanır. Toprak katılmazsa pekmez ekşi ve bulanık görünümlü olur.  Kestirilen şıra dinlendirme kaplarında en az 4-5 saat bekletilir. Bu dinlenme sırasında kabın dibine eklenen toprak ve üzüm şırasının içindeki belli parçacıkların oluşturduğu tortu çöker. Şıranın üstte kalan berrak kısmı tortudan ayrılır, tortu atılır. Ayrılan berrak şıra kaynatma kazanlarına aktarılır.

Pekmeze koyu rengini ve kıvamını veren işlem kaynatmadır.  Kaynatma işlemi sırasında kestirilen şıranın içindeki şekerler karamelize  olup kararır. Suyun kaynama süresince azalmasıyla karışım koyu bir kıvam alır. Pekmez kaynatılırken şıra bir seferde kaynatılarak pekmez haline gelmelidir.. Karışımın göz göz kaynaması ve pekmez kokusu yayması  kıvama geldiğinin göstergesidir. 

Buna "tatlı cıvık pekmez" denir. "Günbalı" denen  tür ise şıranın geniş kaplarda, güneş altında suyunun uçurulmasıyla elde edilir.

"Katı pekmez" tatlı cıvık pekmeze maya  katılarak, hava emdirilip ağartılmış pekmezdir.  T.Köy işleri bakanlığı maya için bir terkip önermiştir: 25 kg pekmez için 5 yumurta akı, 500 g pudra şekeri ve 500 g eski pekmezden . Maya eklenerek sürekli karıştırılan pekmez bir gün bekletilir, ertesi gün tekrar iyice karıştırılır ve paketlenir.

Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum  gereksiniminin büyük bir kısmını karşılar. Araştırmalar pekmezin thiamin, riboflavin,riboflavin ve demir  açısından baldan daha zengin olduğunu meydana çıkarmıştır.

ÜZÜM PEKMEZİ:Üzümden elde edilen pekmez türüdür. Vücutta kan yapımında kullanılması, enerji vermesi, iştah açması belirgin özelliklerindendir. Gebelikte bebek gelişimi ve anne adayları için çok faydalıdır. Ayrıca mide, bağırsak ve böbrekler  üzerine olumlu etkileri vardır. Damar sertliğine iyi gelir ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

DUT PEKMEZİ:Duttan elde edilen pekmez türüdür. Anemik hastalarca besin olarak alınması çok yararlıdır. Özellikle mide  hastalıkları, ülsere iyi gelir.Astım ve bronşit  hastalıklarında, soğuğa karşı vücut direncinin arttırılmasında kullanılır. Sporcular için enerji deposudur. Bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimine yardımcı olur. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında da etkilidir. Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta  da tedavi edici olarak kullanılır.

KEÇİ BOYNUZU (harnup) PEKMEZİ:
Ege ve Akdeniz yöresine has bir pekmez türüdür. En faydalı pekmez türlerinden biridir. Alerjik nefes darlığı bulunan hastalara keçi boynuzu pekmezi önerilir. Kolestrolü düşürür, tansiyonu dengeler. Kalbe faydalıdır, çarpıntıyı önler. Cinsel gücü ve sperm sayısını artırır. Vücudu güçlendirip, yeniler.Kansızlığa faydalıdır. Ayrıca dişleri ve kemikleri güçlendirici etikisi de vardır. Bağırsakları hareketlendirir. İyi beslenmesi gereken çocuklar ve gebeler için  faydalıdır. Kalsiyum, sodyum ve potasyum içeriği yüksektir. Bu sayede kandaki zehirli maddeleri temizler. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına karşı ve sindirim sistemi üzerine etkilidir. Bağırsak kurdu,tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. İçerdiği A , B, B2, B3, D vb. vitaminlerdolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.

ANDIZ PEKMEZİ: Andız (ardıç) pekmezi:Andız ağacının meyvelerinden elde edilir. Ağacın kozalaklarından elde edilerek "andız özü " pekmezi yapılır. Mersin ve çevresinde üretilir. Bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzema, mide bulantısı, akciğer ve karaciğere faydalıdır. Diğer pekmezler gibi kan yapıcı ve enerji vericidir.

 

den

 

 

 

 


 

Leave a Reply