Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 518

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php:518) in /home/ftugrul/kuantumsezgi.com/public_html/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
ÜZÜM « Kuantum Sezgi

Bu Sayımızdaki Makaleler:

ÜZÜM

Yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerindendir. Üç binden fazla renk ve tadıyla taze-kuru yiyebileceğimiz en yaygın meyvedir. Anadolu’yu da içine alan Küçük Asya ve Kafkasya’yı da kapsayan bölgenin anavatanı olduğu kabul edilir. M.Ö 5000 yılından beri bilinen bir meyvedir. 15.000’nin üzerinde çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.

Sirke ve pekmez üretilen üzüm, eskiden  tanrıların güç kaynağı olarak kabul edilirmiş. Şekeri ve mineralleri bol olan bir meyvedir.
C vitaminlerinden yoksun olmasına karşın, A ve B vitaminleri yönünden  zengin olan üzümde ayrıca bol miktarda potasyum ve demir vardır.

Üzümü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, taze, tıknaz, sert, ve parlak renkli olmasıdır. Yeşil üzüm alıyorsanız hafif sarımsı, kırmızımsı; siyah üzüm alıyorsanız koyu renkli olmasına dikkat edin.
Üzüm, biraz pudramsı bir görünüşle kendini belli eden bir parlaklıkta olmalıdır. Kurumuş kahverengi saplar, üzümün bayat (buzhane) olduğuna işaret eder.
Üzüm, mutlaka soğuk saklanmalıdır çünkü oda sıcaklığı üzümün yumuşamasına neden olur.

Kafkas mutfağında kurusu ve tazesiyle bir çok yemeğe lezzet veren üzümün; anti-oksidan, anti-aging, kan yapımına yardımcı ve kanserden koruyucu etkileri bilinmektedir. Siyah üzüm kabuğunda bulunan ‘Resveratrol’ maddesi, anti-kanserojen ve anti-oksidan olma özelliklerini taşımakta ve beyin hücrelerini korumaktadır.Üzümün çekirdeğindeki diğer bir madde olan ‘Quersetin’ ise, kan yapımına yardımcı olmaktadır. Bu yolla damarların sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Üzümün bu güçlü anti-oksidan özelliği, E vitamininden 50, C vitamininden  ise 30 kat daha fazladır. Hiç bir meyvenin yemek üstüne yenmemesi tavsiye edilirken, sadece üzüm (yeşil ve tazesi olmak şartıyla) bir salkım yenmesi özellikle salık verilir. Öğleden sonra yiyeceğiniz bir salkım taze/yeşil üzüm yorgunluğunuzu alarak doping etkisi yapar. Üzüm  çekirdeği ile de güçlü bir antioksidan ve serbest radikal temizleyicisidir. Bilindiği gibi s.radikaller normal hücrelere saldırıp onları mutasyona uğratan dengesiz oksijen molekülleridir. Üzümdeki C vitamini kendi başına güçlü bir antioksidandır. Japonya’da  Naagazaki Üniversitesindeki araştırmalarda üzüm çekirdeği ekstresindeki bioflavonoidlerin C vitamininden daha güçlü bantioksidan aktiviteye sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu da damarlarımız dolaysiyle kalbimiz için en faydalı gıdalardan biri olduğunu işaret etmektedir.

Üzüm meyvasıyla, yaprağıyla mutfaklarımızdan sofralarımıza çeşitli şekillerde girerken, Asma dediğimiz ağacının bedeniyle de bahçelerimizi süsleyerek gölgesinde oturup ferahladığımız cennet ağaçlarından kabul edilen bir güzel varlıktır.

 

den

 

 

 

Leave a Reply